Tradičné zvykoslovia u nás a u susedov

Tradiční zvykosloví u nás a u sousedů

žadatel

partner

1. propagačné materiály / spracovanie materiálov v obrazovej a textovej podobe o cca 50 folklórnych skupinách a súboroch za región Tešínska a Kysúc. Doteraz nebol vydaný žiaden podobný materiál s rovnakou tematikou ani na slovenskej ani na českej strane. Pracovníkmi projektového tímu budú oslovené všetky známe existujúce folklórne skupiny a súbory, ktoré prostredníctvom vyplneného dotazníka poskytnú o sebe informácie. Následne sa tieto informácie budú sumarizovať a upravovať do jednotnej textovej podoby.

2. publicita projektu - Kysucké múzeum má k dispozícii vlastnú webstránku, kde zverejňuje všetky dostupné informácie o pripravovaných a realizovaných projektoch. Stránka obsahuje samostatnú sekciu k projektom, kde je možné získať jednoznačné informácie. Český partner - Muzeum Tešínska taktiež môže zverejeniť informácie o realizácii spoločného projektu na svojich stránkach. Plánovaný náklad vydania tlačených propagačných materiáloch o FS je 2000 ks, pričom sa počíta so zapojením cca 50 FS.  Neskôr pracovníci múzeí, ktorí budú so súborami v kontakte poskytnú cca po 20 ks každému zapojenému FS k dispozícii k vlastnej propagácii= tj celkom 1000. Zvyšných cca 1000 ks - ostane pri pomere 50:50 rozdelených k propagačným účelom múzea na českej aj slovenskej strane.

3. organizačné zabezpečenie podujatí - uvedenú aktivitu budú realizovať viacerí členovia projektového tímu z Čiech aj Slovenska

4. realizácia podujatí a stretnutí

4.1 "Od Lucie do Troch kráľov" - december 2010 - Prezentácia zvykov a obyčajov viažucich sa k vianočnému obdobiu v ľudovom prostredí, Kaštieľ Radoľa, vystúpenie 2 folklórnych súborov alebo skupín (1 SR a 1 ČR)
4.2 „Veľká noc ide...“  - apríl 2010 - Prezentácia zvykov a mágie viažucich sa k sviatkom Veľkej noci a jarnému slnovratu, Kaštieľ Radoľa, vystúpenie 2 folklórnych súborov alebo skupín (1 SR a 1 ČR)
4.3 „Na svätého Jána"  - jún 2010 - Prezentácia svätojánskych tradícií, ktoré sa uchovávajú aj v súčasnosti spolu s ostatnými zvykmi, ktoré už zanikli, Múzeum kysuckej dediny, vystúpenie 2 folklórnych súborov alebo skupín (1 SR a 1 ČR)
4.4 „Ospievané Beskydy" - august 2010 - Prezentácia zvykoslovia spoločenských udalostí  a sviatkov ročného obdobia na dedine, Múzeum kysuckej dediny, vystúpenie 4 folklórnych súborov alebo skupín (3 SR a 1 ČR)

4.5 Stretnutia s partnerom - Český Tešín 6 x a Čadca 2 x
- rokovania, konzultácie, plánovanie, rozdeľovanie a kontrola úloh, informovanie o výsledkoch. Plánovaných je 6 stretnutí s partnerom priebežne počas celej doby realizácie v ČR, týkajúce sa prípravy a spolupráce na ostatných aktivitách projektu a min. 2 stretnutia sa budú konať na území SR, kde zástupcovia českého partnera pricestujú do organizácie vedúceho partnera. Prvá návšteva českých členov projektového tímu bude súvisieť s odovzdaním spracovaných textov k propagačnému materiálu, druhá návšteva bude k záverečnej korektúre materiálov.

Celkový schválený rozpočet : 19 631,25 EUR

Dne 22.3.2010 byla v Muzeu Těšínska podepsána Dohoda o partnerství v rámci realizace mikroprojektu.

Dne 24.3.2010 byla podána žádost o finanční příspěvek z Evropského fondu regionálního rozvoje  (Fondu mikroprojektů, Programu přeshraniční spolupráce Slovenská republika - Česká republika 2007-2013) u administrátora - Trenčínského samosprávního kraje.