Příroda na Těšínsku 

Geologická charakteristika

České Těšínsko má poměrně složitou geologickou stavbu. Zjednodušeně lze říci, že Moravskoslezské Beskydy a Slezské Beskydy jsou tvořeny převážně mezozoickými mořskými a flyšovými sedimenty. Tato pohoří jsou součástí Karpat, které byly vyzdviženy v souvislosti s alpínským vrásněním v období od svrchní křídy do třetihor. Od Moravskoslezských Beskyd až po sever Těšínska pak převažují pleistocenní sedimenty, především spraše a sprašové hlíny, v Podbeskydí střídajíce se s flyšem. V nivách Olše, Ostravice a Odry se nachází fluviální sedimenty usazované zde po ústupu ledovce. Podloží většiny Těšínska, především však v jeho severní části, je tvořeno karbonskými sedimenty s bohatými ložisky černého uhlí. V těšínsko hradišťském souvrství se nacházejí tělesa vyvřelin –tzv. těšínity.

 

Geomorfologie

Z Geomorfologického hlediska náleží celé území českého Těšínska do provincie Západní Karpaty. Území od severu Těšínska až po pomyslnou linii Chotěbuz – Havířov – Řepiště řadíme do soustavy Vněkarpatských sníženin a celku zvaného Ostravská pánev. Dále až na jižní hranici Těšínska se Slovenskem náleží území do soustavy Vnějších Západních Karpat, které se dále dělí na Podbeskydskou pahorkatinu, Moravskoslezské Beskydy, Slezské Beskydy, Jablunkovskou brázdu a Jablunkovské mezihoří.

Klima

Území českého Těšínska se člení na chladnou klimatickou oblast na jihu a mírně teplou klimatickou oblast na severu. Chladná klimatická oblast zaujímá převážně vrchoviny a hornatiny Vnějších Západních Karpat. Charakteristickou pro ni je velmi krátké mírně chladné a vlhké léto a dlouhá chladná zima s velkým množstvím sněhových srážek a trváním sněhové pokrývky dlouho do jarního období, na Lysé hoře někdy až do června. Podbeskydská pahorkatina a Ostravská pánev leží v mírně teplé klimatické oblasti. Léto je zde teplé a mírně suché na severu a vlhčí a chladnější na jihu v Podbeskydí. Na severu je naopak zima kratší než na jihu. Srážek je zde poměrně dostatek, kupříkladu Ostravská pánev je nejvlhčí nížinnou oblastí v České republice. V nižších oblastech převládají větry v linii jihozápad-severovýchod, což je dáno polohou nedaleké Moravské brány a v oblasti Jablunkovského průsmyku potom převládají větry severojižní. Horské polohy patří k značně větrným místům, na Lysé hoře poměrně často řádí vichřice s prudkými nárazy větru.

 

Hydrologie

Téměř celé území českého Těšínska náleží do povodí Odry (úmoří Baltského moře), pouze nepatrná část v okolí Mostů u Jablunkova odvádí své vody do povodí Dunaje. Dnešní území českého Těšínska je v podstatě vymezeno řekou Ostravicí na západě a Olší na východě a severu. Obě tyto řeky patří k nejvodnatějším na českém Těšínsku, nepočítáme-li krátký úsek Odry na severozápadě u Bohumína. Další významnou řekou je pravostranný přítok Ostravice – řeka Morávka, která si ještě místy zachovala svůj původní ráz tzv. divočící řeky se štěrkovými náplavy (u Raškovic). Část vod Morávky je odváděno umělým korytem tzv. Žermanického přivaděče do řeky Lučiny, dalšího pravostranného přítoku Ostravice. Významnými přítoky Olše jsou řeka Lomná v Moravskoslezských Beskydech, Ropičanka a Stonávka. Z přehradních nádrží patří k nejvýznamnějším Šance a Morávka, zásobující pitnou vodou Ostravsko a dále Žermanice a Těrlicko, postavené zejména za účelem zásobování zdejšího průmyslu užitkovou vodou. Zejména v ploché a mírně zvlněné krajině Ostravské pánve nalezneme řadu rybníků, ale také četné odkalovací nádrže a zatopené poklesové kotliny v poddolovaném území.

 

Pedologie

V horských oblastech převládají hlinitopísčité a písčitohlinité půdy, v níže položených oblastech půdy hlinité. Převážná část půd je poznamenána zemědělskými a v horách také lesnickými zásahy. Na vývoji půd se velkou měrou podílí i acidifikace kyselými dešti. Především v Ostravské pánvi pak je půda na mnoha místech kontaminována těžkými kovy z průmyslu z Ostravska i z přilehlé průmyslové oblasti polského Horního Slezska.

 

Popis obrázků:
  1. Karpatský flyš
  2. Krajina v nivě Olše na severu Těšínska
  3. Ostravská pánev - okolí Stonavy
  4. Podbeskydí - Dolní Žukov
  5. Slezské Beskydy od Vendryně