Ochrana přírody

Ochrana přírody na českém Těšínsku

Na území českého Těšínska se nachází část Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Dále se zde nachází necelé čtyři desítky maloplošných chráněných území, zhruba polovina z nich na území CHKO Beskydy.

Chráněná území evropského významu Natura 2000 zde zastupují dvě Ptačí oblasti – „Beskydy“ a „Heřmanský stav – Odra – Poolší“ na severu regionu. Dále se zde nachází 13 evropsky významných lokalit.

 

Chráněná krajinná oblast Beskydy

Oblast byla vyhlášena v roce 1973. Rozkládá se na ploše 1160 km2 v pohořích Moravskoslezské Beskydy, Vsetínské vrchy a Javorníky. Do českého Těšínska zasahuje svou východní částí. Na území CHKO Beskydy leží nejvyšší vrchol Karpat v České republice i na Těšínsku – Lysá hora (1323 m n. m.).

Součástí CHKO je 17 maloplošných chráněných území. Mezi nejvýznamnější patří národní přírodní rezervace Mionší o rozloze téměř 170 ha. Předmětem ochrany je zde komplex přírodě blízkých karpatských jedlobučin s klenem. Na území již od 17. stol. probíhala pouze výběrná těžba stromů, od roku 1933 je území zcela ponecháno samovolnému vývoji.

 

 Maloplošná chráněná území

V českém Těšínsku, mimo území CHKO Beskydy, nalezneme i další maloplošná chráněná území. Více jich je soustředěno ve Slezských Beskydech (např. přírodní rezervace Bukovec, Plenisko, Čantoria a další), v Podbeskydí např. kolem Frýdku-Místku (národní přírodní rezervace Skalická Morávka, přírodní památka Kamenec a další), Havířova (např. přírodní památka Meandry Lučiny) a u Českého Těšína (přírodní rezervace Velké Doly). V severní části českého Těšínska je krajina značně industrializovaná, přesto i zde se najdou chráněná území (přírodní rezervace Skučák, přírodní památka Hraniční meandry Odry, PP Věřňovice).