Výstavní síň Muzea Těšínska v Orlové

Město Orlová patřilo zejména na přelomu 20. a 30. let 20. století k jednomu z nejživějších obchodních, kulturních, školských a osvětových středisek regionu Těšínska. Právě zde bylo v roce 1909 otevřeno nejstarší české gymnázium na Těšínsku.

 

Ideu o založení muzea v Orlové, o kterém se hovořilo již během národopisné výstavy v roce 1894, naplnil roku 1910 Antonín Klvaňa, ředitel měšťanské školy. Muzeum bylo od počátku odborem Matice osvěty lidové, teprve roku 1912 je převzal spolek Slezská muzejní společnost, jehož byl Antonín Klvaňa předsedou.

Od roku 1928 muzeum získalo s pomocí vedení společnosti Vítkovického horního a hutního těžířstva výstavní prostory umístěné v budově bývalé závodní obecné školy na Kopaninách. Ve třicátých letech 20. století spravovalo orlovské muzeum již 15 oddělení muzejních a archivních sbírek s několika tisíci exponáty.

V roce 1929 se Slezská muzejní společnost stala členkou pražského Historického klubu a Rodopisné společnosti, která sdružovala badatele a nadšence nejen genealogie, ale i dalších pomocných věd historických celé tehdejší Československé republiky.

Slezská muzejní společnost kromě spravování a budování muzejních sbírek pořádala také národopisné slavnosti, přednášky, výstavy a výlety, koncerty a kulturní pořady.

Po okupaci pohraničí v roce 1938 byly sbírky muzea převezeny do městského muzea v Moravské Ostravě. Po roce 1945 nebyla činnost muzea v Orlové obnovena.

Na přerušenou tradici navázalo až v roce 1998 Muzeum Těšínska, které dne 1. srpna otevřelo svou další pobočku v Orlové na Starém náměstí čp.74. V současné době je tato pobočka přemístěna do budovy Domu dětí a mládeže. Podobně jako v jiných pobočkách i ve výstavní síni v Orlové pořádá Muzeum Těšínska 3-4 výstavy ročně. Aktivity muzea doplňují také zde přednášky a akce pro děti a mládež.

Výstavy a akce v Orlové

Kdepak ty ptáčku hnízdo máš?

Výstava potrvá do 26. září 2010 Člověk se již od úsvitu dějin lidstva snažil poznávat přírodu kolem sebe. Tzv. přírodní národy lovců a sběračů, které i dnes ještě na některých místech naší planety žijí, byly obvykle velmi dobře obeznámeny s přírodou ve svém okolí a znaly dokonale zvířata včetně...

Papírová platidla

Výstava ukončena 28. února 2010 Papírová platidla se ze svých skromných počátků postupně stala, po mincích, nejčastějším druhem peněz. Jsou definována jako cenné bezúročné papíry znějící na určitou nominální hodnotu, které obíhaly společně s kovovými penězi. Papírové peníze představují druh...